AntykoncepcjaCzasy, w których seks służył tylko prokreacji już minęły. Jesteśmy w epoce, w której każde z partnerów chce odczuwać przyjemność ze współżycia. Wspólne harce pod pieleszami umacniają związek, jednak aby bezstresowo móc korzystać z cielesnych uciech trzeba się zabezpieczać. Naukowcy opracowali różne metody antykoncepcji i ciągle ją ulepszają. Szacuje się, że skuteczność obecnych środków przekracza 99 procent.

Największy wybór w środkach antykoncepcyjnych mają kobiety i przeważnie to na ich barkach spoczywa ta kwestia. Dobór odpowiedniech sposobu zależy od organizmu każdego z osobna. Inne środki są przeznaczone dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie, a inne środki potrzebuje kobieta, która jest karmiącą matką. W celu najlepszego doboru antykoncepcji niezbędna jest wizyta u specjalisty. Zły dobór może skutkować ubocznymi objawami takimi jak: bóle głowy, nagłe przybranie na masie, bóle podbrzusza. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek obiawów ubocznych należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

antykoncepcja

Antykoncepcja dla kobiet

Antykoncepcja dla mężczyzn

Naturalne metody antykoncepcjiMimo dużego rozwoju nauki w temacie antykoncepcji, wiele osób woli pozostac przy naturalnych metodach antykoncepcji. Niektóre osoby wybierają taki rodzaj ze względów religijnych, inne ze względów zdrowotnych. Jednym ze sposobów jest badanie dni płodnych i niepłodnych kobiety. Pary uprawiają seks tylko wtedy, gdy kobieta nie jajeczkuje. Metoda ta jest skuteczna gdy kobieta ma regularne miesiączki. Wtedy z większym prawdopodobieństwiem można wyznaczyć, kiedy dokładnie będzie przechodzić owulację. Innym sposobem jest stosunek przerywany - wycofanie się partnera tuż przed wytryskiem. Mimo wielu zwolenników ten rodzaj antykoncepcji jest najmniej skuteczny i polecany tylko osobom, dla których pojawienie się dziecka nie będzię problemem.

Wskaźnik PearlaJest to wskaźnik, dzięki któremu określana jest skuteczność danego środka antykoncepcyjnego. Gdy wynosi np. 3, oznacza to że 3 kobiety na 100, które stosowały określoną metodę antykoncepcji, zaszły w ciążę. Im niższy wskaźnik tym metoda skuteczniejsza. Wskaźniki dla wybranych metod: