Ars amandiOznacza sztukę kochania. Nazwa wzięła się z poematu Owidiusza Ars amatoria, w którym znalazły się wskazówki, a także przestrogi dla prowadzących zaloty. Dobre pożycie seksualne jest często wyznacznikiem dobrego związku. Wzajemne, udane zaspokajanie się cementuje każdy związek kobiety i mężczyzny. Zdarza się, że dopiero po latach para osiąga ten sam wysoki stopień zadowolenia i zaspokojenia swoich potrzeb. Ważne jest, żeby o swoich oczekiwaniach rozmawiać i stopniowo uczyć się, w jaki sposób dotykać drugą osobę, żeby wzajemnie wznieść się na wyżyny.

ars amandi

Przez wieki opracowane zostały różne zwyczaje seksualne oraz techniki erotyczne. Różne kultury wypracowały i przekazywały z pokolenia na pokolenie sposoby doprowadzenia partnera do szczytu rozkoszy. Najpopularniejszym poradnikiem miłosnym jest Kamasutra. Wywodzi się z Indii, a jej autorem jest hinduski poeta Watsyayana Mallanaga. Podręcznik ten zawiera wiele wskazówek, które pomogą kochankom w pierwszym stosunku seksualnym, a także doświadczonym kochankom: we wzbudzeniu namiętności, przedłużeniu stosunku, doznaniu największej rozkoszy. Opisuje również różne pozycje, które mają na celu maksymalne zadowolenie kochanków. Do tej pory w Indiach do seksu i pierwszego współżycia podchodzi się bardzo poważnie, jest to wręcz uważane za mistyczny rytuał. Mimo tak bogatego wkładu w sztukę miłości karygodne jest tam rozwiązłe prowadzenie się kobiety i wręcz niedopuszczalnym jest, by panna młoda nie była dziewicą.
Wielki wkład w poznanie tajników miłosnych zawdzięczamy również starożytnym Chinom i taoizmowi. Uważali oni, że kobieta to jin, a mężczyzna jang i aby osiągnąć równowagę, trzeba dążyć do ich połączenia. Bardzo dużą uwagę poświęcano zaspokojeniu nie tylko fizycznych potrzeb ale również duchowych, dlatego kobiety często w ramach gry wstępnej śpiewały lub tańczyły dla mężczyzny. W Chinach do tematu seksu podchodzono ze zdrowym rozsądkiem, nie było to ani nic złego, ani powód do wychwalania. Należy pamiętać, że tylko kurtyzany mogły wówczas przejmować inicjatywę, w małżeństwie było to niedopuszczalne, to mężczyzna miał dominować a kobieta miała mu być uległa. Taoizm w praktyce polega na kontrolowaniu przez mężczyznę wytrysku, wzmacnianiu przez kobietę mięśni Kegla, polepszeniu swojego poziomu świadomości (kontrolowaniu swoich emocji i myśli).

Istnieje wiele zwyczajów seksualnych i nie sposób każdy z nich opisać. Wszystkie jednak dają nam wskazówki, w jaki sposób dążyć do doskonałości w kwestii miłości. Bardzo ważna okazuje się sfera duchowa i niezbędne jest, aby partnerzy byli sobie oddani, dojrzali emocjonalnie i ciągle zafascynowani sobą.

Utarło się w naszej kulturze, że to mężczyzna powinien przejmować inicjatywę w sferze erotycznej. Jednak najlepszym sposobem na radość ze wspólnego pożycia jest wzajemna aktywność. Wówczas partnerzy poznają się wzajemnie, dowiadują się, jakie są ich preferencje i potrzeby, które pieszczoty doprowadzają ich do szaleństwa, a które wpływają na obniżenie napięcia.

Co wpływa na nasze zadowolenie z seksuMożna wymienić kilka rzeczy, od których będzie zależało zadowolenie z seksu: