Dyspareunia - suchość pochwy


Jedną z wielu kobiecych dolegliwości jest suchość pochwy. Problem niedostatecznego nawilżenia pochwy dotyczy zarówno dojrzałych kobiet jak również młodych. Warto jednak zaznaczyć że nie zawsze słabe nawilżenie pochwy oznacza że kobieta musi udać się do lekarza, czasami problemem może być zmęczenie przez które nie odczuwa ochoty na seks lub stres w życiu codziennym. Jednak jeśli dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy okres czasu i dodatkowo towarzyszy mu pieczenie pochwy to należy jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty. Niestety tak jak wiele innych dolegliwości, tak i ta nieleczona rozwija się i może doprowadzić do infekcji, a także do pogorszenia stosunków z partnerem seksualnym.

suchość pochwy

Objawy suchości pochwy

 

Przyczyny


Przyczyny suchości pochwy można podzielić na dwie grupy: fizjologiczne i psychologiczne. Do psychologicznych należą m.in. stres, przemęczenie, brak zaufania do partnera, brak gotowości do stosunku seksualnego lub po prostu brak ochoty na seks.

Do fizjologicznych należą m.in.:

 

Leczenie


Przed pójściem do specjalisty warto się zastanowić czy przyczyna dolegliwości nie jest natury psychologicznej czyli np. partner przestał nas pociągać lub po prostu jesteśmy zbyt przemęczone. Jeśli wyeliminowane zostały te przyczyny to udajemy się do lekarza, któremu dokładnie opisujemy swoje problemy. Gdy lekarz stwierdzi że przyczyną jest infekcja pochwy, wówczas przepisze odpowiednie leki – tabletki dopochwowe lub żel, gdy problemem będzie zły dobór antykoncepcji to zmieni preparat, który do tej pory był zażywany, natomiast gdy stwierdzi że problem jest spowodowany menopauzą, wówczas dobierze odpowiednia terapię hormonalną. Istnieją również doraźne środki takie jak: stosowanie lubrykantów, nawilżających żeli oraz kremów.